LaboratoriumAktualnościOdnośnikiUsługiKontaktOdnośnik zewnętrzny Zakład Z6  
Ergonomia: Strona główna> Eye tracking > Historia
Interakcje człowieka z komputerem
Eye trackingEye tracking
Historia
TechnologieTechnologie
Badanie użytecznościBadanie użyteczności
ModelowanieModelowanie
Prawo FittsaPrawo Fittsa
Analiza zadaniowaAnaliza zadaniowa
KLMKLM
Projektowanie menuProjektowanie menu
Metody ocenyMetody oceny
Analiza conjointAnaliza conjoint
AHPAHP
HeurystykiHeurystyki

Pierwsze badania
Próby wykonywania pierwszych badań śledzących i rejestrujących aktywność wzrokową człowieka przeprowadzono już ponad 100 lat temu. Stosowane wówczas metody były jednak bardzo inwazyjne ze względu na konieczność bezpośredniego mechanicznego kontaktu z rogówką oka.

Pierwsza nieinwazyjna metoda została zaprezentowana w 1901 roku przez Dodga i Cline'a i wykorzystywała odbicie światła na rogówce. Metoda ta umożliwiała wówczas rejestracją pozycji gałki ocznej wyłącznie w poziomie.

Bardzo popularne obecnie urządzenia montowane na głowie osoby badanej zostały wynalezione przez Hartridga i Thompsona w roku 1948, a w 1958 roku powstał pomysł nałożenia ruchów oczu na obraz z kamery przekazującej pole widzenia badanego.

W kolejnych latach pracowano nad udoskonalaniem istniejących rozwiązań i rozwojem innych technologii rejestracji aktywności wzrokowej człowieka (zob. Technologie śledzenia ruchów gałek ocznych).
Zastosowanie w HCI
Pierwsze badania związane z obserwacją aktywności wzrokowej podczas interakcji człowieka z maszyną można przypisać Fittsowi, Jonesowi i Miltonowi, którzy już w roku 1950 analizowali zachowanie się pilota w kokpicie samolotu.

Kolejne prace z zakresu użyteczności doprowadziły do uzyskania licznych wskaźników uzyskiwanych przy użyciu systemów do śledzenia i rejestracji ruchów gałek ocznych. Wskaźniki te mogą pomagać w obiektywnej ocenie jakości użytkowej interfejsów komputerowych.
Laboratorium Ergonomii
 

Laboratorium Ergonomii: Godziny konsultacji i materiały wykładowe
Aktualne godziny konsultacji i materiały wykładowe poszczególnych prowadzących można znaleźć na stronie Katedry Systemów Zarządzania [url=http://www.ksz.pwr.edu.pl ][/url].
Dodano: 2016-03-11 09:48:46
© 2001-2024 Laboratorium Ergonomii, Marcin Kuliński, Rafal MichalskiOstatnia aktualizacja: 2010-03-15Strona zgodna z HTML 4.0! CSS zgodny ze standardem!